Ford 1.0 EcoBoost este Motorul Anului 2014

Juriul "International Engine of the Yea" a desemnat castigatorii editiei 2014. Cei 82 de membri, au reprezentat 34 de tari (inclusiv Romania) si au ales cele mai bune motorizari disponibile pe piata. Rezultatele au fost obtinute in urma unor analize ale specificatiilor tehnice, precum si in urma unor teste.

Pentru al treilea an consecutiv, motorul Ford 1.0 EcoBoost a castigat titlul Motorul International al Anului 2014. Asa cum probabil stiti, unitatea Ford este produsa in trei fabrici din lume: Koln (Germania), Chongqing (China) si Craiova.

Ca in fiecare an, concursul are mai multe categorii, delimitate de cilindree: sub un litru, intre 1.0 si 1.4 litri, intre 1.4 si 1.8 litri, intre 1.8 si 2.0 litri, intre 2.0 si 2.5 litri, intre 2.5 si 3.0 litri, intre 3.0 si 4.0 litri si peste 4.0 litri.

In plus, organizatorii mai aleg inca trei mari castigatori: Green Engine Award, Cel mai bun motor nou si Motorul International al Anului.

Asa cum afirmam si mai sus, pe prima pozitie a clasamentului Motorul International al Anului 2014 s-a clasat unitatea Ford 1.0 EcoBoost cu 351 de puncte. Pe locul secund a venit motorul Ferrari 4.5 litri V8 cu 281 de puncte, in timp ce pe trei s-a clasat unitatea Volkswagen 1.4 litri TSI TwinCharger cu 254 de puncte.

La categoria sub 1.0 litri invingator a fost acelasi motor Ford, cu 505 puncte. Categoria 1.0 - 1.4 litri a fost castigata de unitatea Volkswagen 1.4 litri TSI TwinCharger cu 360 de puncte, in timp ce categoria 1.4 - 1.8 litri a fost adjudecata de motorul BMW PSA 1.6 litri turbo benzina cu 267 de puncte.

La categoria 1.8 - 2.0 litri, invingator a fost motorul Mercedes-AMG 2.0 litri patru cilindri cu 271 de puncte, iar la categoria 2.0 - 2.5 litri, castigator a fost propulsorul Audi 2.5 litri cinci cilindri turbo cu 357 de puncte. La categoria 2.5 - 3.0 litri invingator a fost agregatul BMW 3.0 litri biturbo cu 254 de puncte, in timp ce categoria 3.0 - 4.0 litri a fost castigata de motorul McLaren 3.8 litri V8. Ajungem si la final, la categoria peste 4.0 litri, acolo unde motorul Ferrari 4.5 litri V8 s-a impus cu 380 de puncte.

NEWSLETTER Esti pasionat de tot ce misca in lumea auto? autobook.ro iti pune zilnic la dispozitie toate noutatile care conteaza. Motorul de performanta al anului 2014 a fost acelasi motor Ferrari de 4.5 litri V8, in timp ce titlul de Motorul Verde al anului 2014 a fost castigat de trenul de propulsie al lui Tesla Model S.

| de | Sursa: IEOTY